Zabieraki – rodzaje i zastosowanie

Aktualności 5 kwietnia, 2023

Zabieraki – rodzaje i zastosowanie

Do stworzenia porządnego, funkcjonalnego i niezawodnego transportu wewnętrznego materiałów potrzeba specjalnych rozwiązań. W przeciwnym wypadku taśmy przestają być przydatne. Jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć w systemie transportującym, są zabieraki do taśmociągu. Są one projektowane w taki sposób, aby poradziły sobie z różnego rodzaju materiałami. Właśnie dzięki temu zyskały dużą popularność w niemal każdej branży produkcyjnej. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o rodzajach i zastosowaniu zabieraków w praktyce.

Rodzaje zabieraków do taśmociągu

Przedsiębiorstwa produkcyjne oraz przetwórcze mogą się różnić między sobą w diametralny sposób. Potrzebują w związku z tym indywidualnie dostosowywanych technologii. Dla przykładu transportowane taśmociągiem produkty w górnictwie oraz branży spożywczej mają zupełnie inną wagę, strukturę, kształt oraz przeznaczenie. Nie da się w związku z tym zastosować dwóch takich samych zabieraków. To samo dotyczy zresztą firm operujących w dokładnie tej samej branży, ale innej dziedzinie. Zupełnie inaczej wygląda transport wewnętrzny cukru, a inaczej opakowanej żywności. W efekcie taśma transportowa z zabierakami też wygląda inaczej.

Głównym zadaniem zabieraków jest przeniesienie materiałów w bezpieczny oraz bezstratny sposób do miejsca docelowego. Taśmy przenośnikowe posiadają więc dodatkowe elementy o kształcie profilu z przekrojem:

U-kształtnym,

V-kształtnym,

T-kształtnym,

prostokątnym,

kwadratowym,

klinowym

oraz innymi, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. To jednak nie koniec podziału. Powyższe rozwiązania są zaledwie wstępem. Trzeba bowiem wiedzieć, że zabieraki mogą być też proste, łamane lub pochyłe. Co więcej, wyposaża się je w dodatkowe wzmocnienia. Najczęściej są to stopki, które zabezpieczają całość przed uszkodzeniem (a konkretnie złamaniem wskutek ciężaru transportowanych towarów).

Podział widać też w kwestii materiału, z jakiego powstają. Najczęściej spotyka się zabieraki gumowe. Cechują się one bardzo dobrą nośnością, wytrzymałością na urazy oraz odpornością na wiele czynników zewnętrznych, zwłaszcza działanie olejów czy tłuszczów. Są ponadto neutralne dla żywności, z którą mogą mieć kontakt.

Zabierak gumowy zapobiega utracie materiału oraz umożliwia transport nawet wtedy, gdy produkt ma tendencję przylepiania się do taśmy. Z tego powodu jest niezastąpiony w wielu firmach specjalizujących się w tego typu materiałach.

Przeznaczenie zabieraka do taśmociągu

W praktyce nie ma żadnego ograniczenia odnoszącego się do zastosowania zabieraków. Mogą one zostać zamontowane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba transportu materiałów drobnych bądź sypkich. A zwłaszcza w miejscach, które wymagają transportu pod odpowiednim kątem, np. z dołu do góry albo po skosie. To samo dotyczy sił poprzecznych.

  • Istnieje co najmniej kilka branż, w których zabieraki gumowe do taśmociągu stanowią niemal standardowe wyposażenie. Wśród nich można wymienić:
  • branżę rolniczą,
  • hale magazynowe,
  • przemysł budowlany,
  • kopalnie,
  • żwirownie,
  • górnictwo
  • i wiele innych. Są też stosowane w miejscach zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz utylizacją odpadów.

Zalety zastosowania zabieraków gumowych

Tak duże rozpowszechnienie tej technologii jest zasługą jej niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim to najtańszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób transportu bliskiego w obiektach produkujących lub przetwarzających materiały drobne/sypkie. Zabieraki gumowe zapobiegają przemieszczaniu się towarów po powierzchni taśmy, a także stabilizują ładunek, co uniemożliwia jego spadanie podczas transportu do góry lub w dół. Są w stanie ułożyć materiały w taki sposób, aby usprawniały pracę całego taśmociągu. A to przekłada się na skrócenie cyklu produkcyjnego oraz wyraźne oszczędności.

Surowce wykorzystywane do produkcji zabieraków nie należą do toksycznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby miały kontakt z żywnością. Ich konserwacja oraz czyszczenie nie sprawia żadnych problemów.

Gdzie zamówić taśmę transportową z zabierakami?

Na rynku można znaleźć wielu producentów taśm transportowych, którzy są też w stanie wykonać różnego rodzaju zabieraki. Podobnie jednak jak w każdej innej kwestii, warto zaufać tylko tym, którzy cieszą się dobrą opinią. Dobrym przykładem są produkty marki Convi, które znajdują się w naszym asortymencie. Spełniają one najwyższe europejskie standardy, a rozbudowany park maszynowy pozwala na wyprodukowanie dowolnego rodzaju zabieraka do taśmociągu. Zapewniamy więc kompleksową obsługę na najwyższym poziomie.

Zachęcamy do przyjrzenia się ofercie marki Convi, a w razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami. Rozmowa będzie doskonałą okazją do rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących zabieraków gumowych, metalowych oraz pozostałych ich rodzajów. Nasi eksperci odpowiedzą na każde pytanie, a nawet doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania.