Wulkanizacja taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe tkaninowo-gumowe łączy się, stosując jedną z trzech metod:

Serwis taśm marki CONVI posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania wyżej wymienionych połączeń taśm tkaninowo-gumowych. Połączenia taśm przenośnikowych wykonujemy u siebie na zakładzie oraz u klienta na przenośniku. Stosując dwie pierwsze metody uzyskujemy wysoką wytrzymałość połączeń, zachowujemy szczelność taśmy i umożliwiamy pracę złącza z skrobakami czyszczącymi. Połączenia taśm stanowią najsłabsze ogniwo w szeregowej strukturze, jaką tworzą zamknięta pętla połączonego odcinka taśmy pracującego na przenośniku transportującym urobek.

Wykonujemy połączenia do pracy ze skrobkami z węglika, do przenośników rewersyjnych, złącza zaniżone względem okładek gumowych taśmy.

Profesjonalna naprawa taśm przenośnikowych

Ze względu na niezwykle szeroką skalę zastosowań, jaka charakteryzuje taśmy przenośnikowe, nie ustaje zapotrzebowanie na ich kompleksowy serwis i usługi wulkanizacyjne. Przenośniki wykorzystywane są m.in. przy transporcie kruszywa, w przemyśle budowlanym, elektrociepłowniczym czy drzewnym, poddawane są nieustannym obciążeniom oraz oddziaływaniu rozmaitych czynników zewnętrznych. Wykonywana z użyciem odpowiednich technologii wulkanizacja taśm przenośnikowych to sposób na szybkie i trwałe przywrócenie ich sprawności w przypadku awarii, pozwalające do minimum skrócić przestój w pracy systemu transportowego.

Czytaj więcej

Wulkanizacja na gorąco

Jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia taśm przenośnikowych jest ich wulkanizacja metodą na gorąco z wykorzystaniem dedykowanych klejów kauczukowych oraz gumowych mieszanek. Zaletą tej technologii jest bardzo wysoka trwałość połączeń, sięgająca 100% nominalnej wytrzymałości taśmy.

Klejenie taśm przenośnikowych na zimno

Alternatywą do wulkanizacji na gorąco jest klejenie taśm metodą na zimno, z wykorzystaniem samowulkanizującego kleju, którym powleka się taśmę. Wytrzymałość takich napraw uzależniona jest od liczby przekładek i zwykle sięga od 60 do 100% trwałości nominalnej taśmy.

Mechaniczne łącznie taśm

Nasza firma zajmuje się również  łączeniem taśm przenośnikowych z użyciem metody mechanicznej. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku nagłej awarii lub innej konieczności wykonania szybkiego połączenia. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku taśm o niewielkiej grubości oraz niskiej wytrzymałości na rozciąganie. Połączenia mają trwałość ok. 50-60% wytrzymałości nominalnej.