Taśmy siatkowe transportujące – zastosowanie

Aktualności 2 sierpnia, 2023

Taśmy siatkowe transportujące – zastosowanie

Spośród wielu różnych funkcjonujących na rynku rodzajów taśm transportowych siatkowe cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem ze strony wielu rozmaitych branż. Jakie to branże oraz z czego wynika wspomniane zainteresowanie? O tym piszemy poniżej.

Ogólny zarys specyfiki transportowych taśm siatkowych

U podstaw popularność stosowania siatkowych taśm w przenośnikach leży ich nietypowa konstrukcja, istotnie redukująca wielkość powierzchni mającej bezpośredni kontakt z przemieszczanymi obiektami. Z uwagi na tę cechę taśmy tego rodzaju szczególnie mocno doceniane są przy transporcie materiałów:

  • delikatnych i wymagających specjalistycznego przerobu,
  • wykorzystywanych w ramach procesów technologicznych polegających na aplikacji na powierzchnię przemieszczanych obiektów różnych substancji chemicznych i przemysłowych,
  • wykorzystywanych w procesach związanych z poddawaniem transportowanych elementów oddziaływaniu wysokich temperatur, promieniowania UV, a także wody oraz innych cieczy.

Taśmy transportowe siatkowe – wiele rodzajów, wiele zastosowań

Podstawową cechą, z której wynika ogrom zastosowań taśm siatkowych, jest fakt, iż mogą być one produkowane z rozmaitych materiałów. W zależności od pożądanych do uzyskania właściwości użytkowych, rozwiązania te wytwarza się przede wszystkim ze stali oraz różnych rodzajów tworzyw sztucznych. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o opisywane zróżnicowanie.

Dla przykładu stalowe taśmy siatkowe do przenośników dzielą się na wiele mniejszych podgrup w tym m.in. na odmiany ze stali żaroodpornej, nierdzewnej czy z tzw. kwasówki, czyli stali kwasoodpornej. Do tego dochodzą jeszcze różnice konstrukcyjne, które zawierają się w niejednorodnych technikach wytwarzania taśm siatkowych. Ponadto pozostaje jeszcze sfera wykończenia przy użyciu specjalistycznych powłok takich jak np. ocynk lub alucynk oraz dostosowanie taśm do konkretnych norm (związanych np. z chęcią uzyskania przez producenta certyfikatu pozwalającego na kontakt z żywnością).

Jeśli chodzi natomiast o ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych – tutaj za niejednorodność odpowiada chociażby mnogość gatunków tworzyw sztucznych występujących na rynku, a także zróżnicowanie na podobnej zasadzie jak wcześniej w zakresie cech konstrukcyjnych czy wykończeniowych.

Przykładowe branże wykorzystujące taśmy siatkowe

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo różnorodny jest dostępny na rynku asortyment siatkowych taśm, trudno się dziwić liczebności branż wykorzystujących je na co dzień. Spośród najważniejszych z nich wyszczególnić należy przede wszystkim przemysł:

  • szklarski i ceramiczny,
  • elektryczny oraz metalowy,
  • spożywczy,
  • urządzeń chłodniczych,
  • produkcji maszyn pakujących.

Co do zasady taśmy siatkowe mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na transport lekkich, średnich oraz ciężki elementów najrozmaitszego typu, a ich specyfika jest przy tym precyzyjnie dostosowywana do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.