Taśmy progowe – do czego służą?

Aktualności 4 stycznia, 2023

Taśmy progowe – do czego służą?

Niektóre produkty wymagają specjalnych technologii, aby mogły być bezpiecznie i skutecznie transportowane. Mowa zwłaszcza o mokrych i sypkich materiałach. Właśnie w ich przypadku taśmy progowe sprawdzą się najlepiej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej budowie, zaletom oraz zastosowaniu tego typu taśm.

Rodzaje taśm progowych

Budowa opisywanych taśm jest bardzo prosta. Składają się one z rdzenia, gumowych okładek oraz nawulkanizowanego profilu. Pierwszy element służy usztywnieniu powierzchni w taki sposób, aby umożliwił transport niestandardowych materiałów, a jednocześnie aby taśma nie straciła nic na swojej elastyczności. Do zabezpieczenia rdzenia stosuje się okładki z gumy. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko uszkodzenia elementów, a to ma bezpośredni wpływ na żywotność całej konstrukcji. Trzecim elementem pełniącym istotną rolę w konstrukcji taśm progowych, są profile gumowe. Te wszechstronne elementy mają różnorodne kształty i właściwości, które umożliwiają przenoszenie praktycznie każdego rodzaju materiału. Bez względu na to czy jest to sypki piasek, wilgotna gleba bądź kruszywo, gumowe progi są w stanie skutecznie go przetransportować.

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów taśmy progowej. Największą popularnością cieszą się modele:

taśmy tkaninowo-gumowe z fabrycznie lanym profilem typu chevron

taśmy tkaninowo-gumowe z dostosowanymi progami np. sierżant, jodełka, prosty

z wulkanizowanymi falbanami bocznymi zapobiegającymi wysypywaniu się sypkich materiałów

  • PVC o uniwersalnym zastosowaniu

Istnieją też inne modele, które sprawdzą się w bardziej specyficznych sytuacjach. Ich wytworzenie jest więc kwestią indywidualną. Wybór konkretnej taśmy progowej ma ogromny wpływ na efektywność transportu produktów.

Jakie zalety ma taśma progowa?

Prezentowane modele mają na celu ułatwienie przenoszenia materiałów mokrych oraz sypkich. Co więcej, są to w stanie zrobić nawet w miejscach o niewielkiej dostępnej przestrzeni. Bez problemu poradzą sobie z transportem pod dużym kątem nachylenia (do 60º). Dzięki zabezpieczaniu boków w taśmach progowych z falbanami ogranicza się straty materiałów.

Kolejnym atutem taśmy z wulkanizowanymi progami jest jej niska awaryjność. Co równie ważne, nie potrzebuje tak dużo energii do działania, jak inne, porównywalne rozwiązania. W efekcie taśmy progowe można spokojnie zamontować w mało przestronnych wnętrzach magazynów.

Zastosowanie taśmy progowej

Progowe taśmy przenośnikowe są doskonałym sposobem transportu w górnictwie oraz szeroko pojętym przemyśle wydobywczym. Oprócz tego przydają się w przedsiębiorstwach przetwarzających pożywienie, tartakach czy sortowniach odpadów. Równie chętnie z taśm progowych korzystają rolnicy i firmy metalurgiczne. Można więc powiedzieć, że mają uniwersalne zastosowanie.

Progowanie taśm przenośnikowych

Część przedsiębiorstw posiada już standardowe wersje taśm przenośnikowych. Nie muszą jednak pozbywać się ich, aby wyposażyć przenośnik w nową taśmę. Wystarczy zmodernizować istniejącą instalację. Progowanie to proces, który ma na celu dostosować taśmę do nowych zadań. Nadają się do tego przenośniki posiadające wznios o kącie większym niż 20º.

Osoby zainteresowane usługą progowania powinny skontaktować się z profesjonalistami, którzy będą w stanie bez ryzyka dobrać typ profilu, odpowiadający potrzebom danego przedsiębiorstwa.